Пазарът
За 2012 г. категорията показва значителен ръст както в стойност, така и в обем, казва мениджърът на GlaxoSmithKline, цитирайки данни на „Нилсен”. Спрямо 2011 г., по думите й, пазарът на пасти за зъби е нараснал. Основен канал за реализиране на продуктите от този сегмент си остават големите магазини и аптеките. Средната цена на брой паста за зъби за 2012 г. е 2,20лв – по-висока от средната цена за 2010 г., посочва асистент бранд мениджърът на Astera в „Арома” Полимира Митева. По думите й обемът, закупен от потребител е останал непроменен за последните 4 години. Според нея честотата на закупуване е леко понижена спрямо 2010 г., а през първото полугодие на 2012г. потреблението на пазара е нараснало с около 250 хил. броя спрямо първото полугодие на 2010 г. „Изхарчени са с около 1 300 000 лв. повече за пасти за зъби през същия период. От тази гледна точка можем да говорим за разширяване на пазара”, смята Митева.
Специфики
Специфичното за категорията, според д-р Емел Пентова, е че тя се отличава с ниска степен на заинтересованост от страна на потребителите, процесът за вземане на решение е кратък, разнообразието е определящо, а лоялността към марката се характеризира с мултимаркова лоялност, т.е. потребителите проявяват лоялност към две или три марки. Именно мултимарковата лоялност към категорията и особено към козметичните пасти за зъби е един от основните недостатъци, смята мениджърът продуктова категория „Орална хигиена” за Балканския регион на GlaxoSmithKline. Това често води до ожесточени промоции, за да се привлекат потребителите към съответната марка. „При специализираните пасти за зъби тази тенденция не е толкова забележима, тъй като се търси решение на проблем и, веднъж открито това решение, по-трудно се предприема стъпка към промяна на вече работещия продукт”, споделя Пентова. За техния избор решаваща роля играе препоръката на стоматолозите. Иначе статистиката, според д-р Пентова, е следната: почти всеки българин на възраст 18–54 години ползва козметична паста за зъби, а когато има проблем, свързан с кървене на венците и чувствителни зъби, потребителите прибягват и към специализираните пасти за зъби. Факторите, които влияят върху поведението на потребителите, са дистрибуцията, препоръката от стоматолог, роднина, колега или приятел, цената, наличността в магазина, промоциите и рекламата. „Потребителските навици са стабилни – паста за зъби се купува средно на два месеца, при една покупка се взимат 2 четки за зъби”, казва Митева от „Арома” Според нея предпочитаните видове пасти са избелващите и за тотална грижа. За техния избор най-вече влияние оказва цената, по-силно изразено при четките, отколкото при пастите за зъби. „На второ място идва обема на разфасовката. Предпочитат се икономични разфасовки”, посочва асистент бранд мениджърът на Astera. По думите й категорията се сблъсква със следните проблеми сравнително ниска запознатост и оценка на проблемите в устната кухина от страна на потребителите, ниска хигиенна култура и все по-конкурентните цени.
Тенденции
„Съвременният начин на живот определя нови тенденции в категорията „Пасти за зъби”, казва мениджърът на GlaxoSmithKline. По думите й, стремежът към по здравословен начин на живот кара хората да приемат повече плодове и зеленчуци, което довежда до киселинна ерозия на емайла на зъба. „Това определя и нова тенденция в категорията предлагат се специализирани пасти за зъби, разработени специално за заздравяване на зъбния емайл”, отбелязва д-р Пентова. „Като нова тенденция в предлагането може да се посочи промоцията 1+1 продукт безплатно, вече и в повисоките ценови сегменти”, посочва Полимира Митева от „Арома”.
Потребителите търсят най-много четки за зъби със средна твърдост
Най-голям дял в продажбите по стойност според твърдостта на косъма държат четките за зъби със средна твърдост (65,3%), показват данните на „Нилсен”. Периодът, за който агенцията предоставя информация, е септември 2011 – август 2012 г. Следващи по предпочитание на клиентите са четките с мек косъм с пазарен дял в стойност от 26,2%. По-големият дял в продажбите в стойност се държи от четките за възрастни – 88,8%, а тези за деца притежават 11,2%. Любопитно е, че сравнено с предходен период – септември 2010 – август 2011 г., четките за възрастни отбелязват спад, докато детските нарастват. Супермаркетите с площ по-голяма от 301 кв. м продължават да са водещи по продажбите на четки за зъби (48,2%), показват данните на „Нилсен”. Следващият по значимост за потребителите канал е този на аптеките с дял от 16%. Следват големите хранителни магазини (до 300 кв. м) с 14,7%, магазините за козметика и битова химия – с 13,5%, и средните хранителни магазини (до 40 кв. м) – с 6,8%.Източник: http://progressive.bg/bg/
Няма коментари:
Публикуване на коментар